,

LUDZIE EWANGELII, DALEKO NIEŚCIE IMIĘ CHRYSTUSA! AMEN

LEDNICA – słowo, które będąc nazwą własną pięknego jeziora na Pojezierzu Gnieźnieńskim, stało się już „słowem-kluczem”, rozumianym jako doroczne Spotkanie Młodych.

Tym razem Spotkanie to odbyło się w sobotę, 1 czerwca.

Lednica to młodość, energia, taniec, śpiew, a zarazem modlitwa, cisza Adoracji; Ciało Chrystusa podczas Eucharystii rozdzielone kilkudziesięciu tysiącom osób.

Lednica to brama... Nie tylko słynna „Ryba”, pod którą gromadzą się młodzi, ale przede wszystkim Ten,
którego ta „Ryba” oznacza, czyli sam Jezus.

Lednica to droga... Nie tylko ta, która wyznacza prawą i lewą część Pola, ale Ten, który jest Drogą, czyli Chrystus.

Lednica to wezwanie, skierowane do Ludzi Ewangelii, aby Dobrą Nowinę nieśli daleko.

Ostatnie Spotkanie zogniskowane było wokół hasła: „Wracaj do domu”. Wielu ludzi dziś nie ma świadomości faktu,
że Kościół to Dom. Bardzo mocno podkreślił to w kazaniu podczas Mszy świętej na Lednicy Ksiądz Biskup Artur Ważny. Uświadomienie sobie własnej obecności w tym Domu, to powrót do korzeni, a więc do chrztu.

Stojąc z zapalonymi świecami, ubrani w białe „szaty” (koszulki, alby, wstążki itd.) uczestnicy Spotkania mogli odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Zostali też pokropieni wodą z Jeziora Lednickiego, nad którym być może Mieszko I przyjmował chrzest. Mnie osobiście przypomniał się moment z „Domu” na Młodzianowie, czyli z naszego parafialnego kościoła, gdzie miesiąc temu wraz z Dziećmi Pierwszokomunijnymi i ich Rodzinami brałam udział w Nabożeństwie odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego przed pierwszą spowiedzią dzieci. Bardzo poruszyły mnie wtedy słowa księdza, który do nas dorosłych powiedział, że nawet jeśli dzieci mówią „wierzę”, czegoś nie rozumiejąc, to jesteśmy z nimi my... Na Polach Lednickich tamte słowa znów „zagrały” w moim sercu.

Młodzi potrzebują, aby ktoś stanął, był przy nich. Potrzebują, by ktoś towarzyszył im na drodze wiary, a może już
w powrocie do niej. Niezależnie, czy ta młodość ma dziś 10, 15 czy 20 lat. Pomóżmy pokoleniu, które tak często
zamienia real na wirtualny świat i nierzadko gubi tęsknotę za prawdziwym życiem i relacjami, aby w Kościele poczuło się jak... w Domu.

Pozostaje jeszcze jedna refleksja. Hasło Lednicy 2024 rozpoczyna się od słowa „Wracaj”. Takie też wezwanie zostało wypisane na tegorocznym symbolu, rozdawanym w czasie Spotkania. A może ono jest skierowane także do Ciebie? Może coś ważnego zagubiło się w Twoim życiu i trzeba, żebyś w sercu usłyszał: Wracaj...

Małgorzata Sar